top of page
Color logo - no background.png

INTERVJUEERITAVA MEELESPEA

Stuudio_edited.jpg

Hüva nõu

MIS ON INTERVJUU

Intervjuu ei ole midagi muud kui kahe inimese vaheline vestlus. Seega võta väga pinge vabalt. Kui pole tegemist debatti või uuriva intervjuuga, siis reeglina on alati omavahel kokkulepitud teemad, millest räägitakse ja kuhu lõpuks jõuda soovitakse. Vestlus peaks olema tehtud turvalisel pinnal , olema sõbralik ja informatiivne eesmärgiga tekitada huvi vaatajates. Mingil juhul ei tohiks saada intervjuust müügile orienteeritud vestlus, sest see peletab vaatajad eemale. On olemas ka sellised sisu loomise võimalused kuid siis nimetatakse seda juba sisuturunduseks ja ei liigitata enam intervjuu alla. Intervjuu eesmärgiks on info jagamine ja teadlikkuse tõstmine mingi konkreetse teema kohta. Hea intervjuu saavutamiseks on vaja tehniliselt kolme väga olulist komponenti. Esiteks professionaali, teiseks salvestustehnikat ja kolmandaks valgustust koos asukohaga. Kõik eelnev loob atmosfääri ja siis head duot koos põneva teemaga, mida kajastada.

TULLES KOHALE

Kui tuled intervjuule, siis püüa kindlasti eelneval päeval varakult magama minna, et tunneksid ennast värskelt. Oluline on tunda ennast hästi, sest läbi kaamera liigub sinu olemus vaatajani palju kiiremini. Ilmselt oled ka ise märganud telerist kui mõni intervjueeritav ei ole päris kohal ja omas parimas elemendis. Reeglina on see seotud, emotsionaalsest seisundist ja tihti ka mitte piisavast ettevalmistusest. Vahel arvatakse, et tuntakse teemat hästi ja tullakse mütsiga lööma. Hea intervjueerija saadab reeglina ette alati teemad, küsimused ja eesmärgi kuhu intervjuuga jõuda üritatakse. Kahjuks ikka juhtub olukordi kui sellest hoolimata on olnud eelneval päeval kiire ja pole saadud küsimusi enda jaoks läbi mõtestada. Kui selline asi peaks ka juhtuma, siis informeeri sellest koheselt intervjuu läbiviijat. Ühine eesmärk on ju hea tulemus teha ja vaatajat harida. Üldiselt eelneb ennem intervjuud ka mõnus omavaheline arutelu konkreetse teema kohta, kus luuaks hea ja turvaline vundament koostööks kaamera ees.

 

HEA TEADA

 

Intervjuu asukohas viiakse eelnevalt alati läbi kogu tehnika ülespanek. Ehmatada ei tasu kui kasutatakse rohkemaid kaameraid, sest vajalik on see just erinevate nurkade näitamiseks vaatajale. Kõige selle põhiline eesmärk on ,et pildis oleks rohkem dünaamikat ja sügavust ning looks rohkem visuaalset huvi vaatajas. Samuti mitme kaamera kasutamine annab oluliselt professionaalsema lõpptulemuse. Kindlasti kasutatakse eraldi valgustus lahendusi. Saavutamaks professionaalset tulemust oleks vaja kasutada vähemalt 3 valgusallikat. Mõni valgusallikas võib olla intervjueeritavatele asetatud väga lähedale. Esmakordselt võib see isegi tunduda veidi ahistav , kuid hea uudis on see, et sellega harjub üpris kiiresti.  Arvestama peab, et suuretõenäosusega kasutatakse juhtmevabu mikrofone. Nii, et hea oleks kui riietus on valitud selliselt, et mikrofoni oleks võimalik kinnitada.

 

RIIETUS

 

Püüa alati mõelda teemale, mida käsitletakse ja kuidas sinu olemus ja riietus saaks seda sõnumit toetada. Intervjuu sisemiselt on sinu enda ja käsitleva teema presentatsioon, mida paljud inimesed vaatavad.  Nt. Kui tuled värvilistes lühikestes riietes ja plaanid rääkida olukorrast meditsiinis, siis võib vaatajale tekkida teatud mõttes dissonants. Inimesed on harjunud nägema konkreetset teemat veidi rohkem konservatiivsemates toonides, seega võib selline värvikas veidi muretu riietus endast välja lasta mitte õigeid signaale. Samuti ole veendunud, et jalatsid sobiksid Sinu riietusega kokku. Läbi kaamera kipub toonide ja stiili tugev eristus väga esile tulema. Juhul kui see on aga taotuslik, siis on see igati lubatud ja isegi soovitatud. Üldiselt informeeritakse intervjueeritavat ennem ka soovitavate riiete toonist, sest sügavuse loomiseks peab olema riietus erinev ruumi üldisest pildist. Vastasel juhul on oht ,et sulandutakse kaadris liiga taustaga kokku ja tulemus pole hea.

 

MEIK JA SOENG

 

Soengu osas naistele on soovitus, et juuksed oleksid puhtad ja seatud, nii et poleks ohtu juuste sattumiseks näo ette.  Meeste puhul on soovitus vahetult paar päeva ennem intervjuu tegemist juuksuris käija ja kindlasti värskelt pestud pea. Vastasel juhul läbi kaamera kipuvad erinevate pikkustega karvad ja mustad juuksed väga selgelt esile tulema. Samuti annab puhas, korrektselt hooldatud pea intervjueeritava tõsiselt võetavusele ja usaldusele palju juurde.

 

KÜSIMUSED MILLELE TASUKS EELNEVALT MÕELDA (teema = intervjueeritava huvi)

 

 1. Räägi natukene endast ja mida sa täna üldse teed?

 2. Oled sa õnnelik?

 3. Mis on sinu õnne alus?

 4. Kaua üldse inimesed on ajaloos teemaga kokku puutunud?

 5. Kust on see teema üldse alguse saanud, millega täna tegeled?

 6. Mis juhtus sinu elus, et teemaga kokku puute said?

 7. Milliseid väljakutseid teele satub kui seda teemat ajad?

 8. Mis tunded see sinus tekitab?

 9. Kuidas sa näed, et inimesed teemasse suhtuvad?

 10. Mida see teema püüab lahendada?

 11. Mida sa näed, et see teema on juba lahendanud täna ja lahendab homme?

 12. Kuidas lahendus teemale tekib?

 13. Mida oleks vaja teha, et see teema veel rohkem laiemale publikule korda läheks?

 14. Mis on sinu enda õpetunnid olles selle teemaga tegelenud?

 15. Kuhu nüüd veel edasi, mis on plaanid?

 16. Kuidas see teema sind täna elus saadab?

 17. Millised muudatused oled sa oma elus teinud tegeledes selle teemaga?

 18. Kas tunned, et oled õigel teel?

 19. Mis ootab sind konkreetse teemaga tegelemise lõpus?

 20. Mis on eesmärk millest unistad ja kuhu jõuda lõpuks tahad? Kas see teema aitab?

 21. Mida soovid kõigile vaatajatele öelda?

Võta kõike pinge vabalt

bottom of page